Visi miestai
Visi miestai
Visi skelbimai
Visi skelbimai Transportas Nekilnojamasis turtas Statyba, remontas Viskas namams Telefonai Darbas, mokslas Technika Laisvalaikis Drabužiai Kompiuterija Verslas Viskas nemokamai Prekės vaikams

Magnis – lyderis kovoje su stresu

magnesiumUžvakar norėjosi tyliai verkti, vakar – triukšmingai bartis, o šiandien persekioja nenumaldomas noras kaukti prieš mėnulį. Į pasąmonę ryškiai braunasi įspūdis, kad gyvenimas nesusiklostė. Iškyla pavojingas klausimas: kas kaltas? Pabandykime pasiaiškinti, gal ne gyvenimas toks, o ko nors trūksta mūsų organizmui.

 

Magnis – strategiškai būtinas elementas normaliai nervų sistemos veiklai: jis dalyvauja visų šiandienai žinomų galvos smegenų neuropeptidų sintezėje ir atsako už stabdymo signalų, kylančių iš centro (galvos) į periferinius nervus ir raumenis, perdavimą. Nėra magnio, nėra ir ryšio, „abonentas laikinai nepasiekiamas“. Likusi be vadovaujančių smegenų nurodymų nervų sistema ir toliau persitempia dėl niekų, tiesiogine prasme sakant, negirdi proto balso. Trūkstant magnio raumenų sistema arba visai iš smegenų negauna signalų nusiraminti, atsipalaiduoti, arba ją pasiekia pavojingi signalai – atsiranda įtampa ir jos pasekmė, protrūkis.

 

 

Jaučiamės tarsi sudaužyti, net ir ilgai miegoję, arba per kūną „prabėga“ raumenų traukuliai ir trūkčiojimai, taip gerai pažįstami daugumai per daug atsakingų žmonių. O jei magnio būtų tiek, kiek reikia, jis sulaikytų traukulius ir praplėstų kraujagysles, numalšintų raumenų spazmus ir persitempimą, užtikrintų visam kūnui poilsį ir ramybę. Bet nereiškia, kad šis elementas reikalingas tik raumenims ir nervams, jis būtinas visoms be išimties organizmo sistemoms. Todėl, kad magnis priverčia dirbti daugybę fermentų, kurie dalyvauja energijos, baltymų, angliavandenių ir riebalų... daugiau kaip 300 medžiagų apykaitos procesų. Be jo mūsų organizmas paprasčiausiai negalėtų funkcionuoti.

 

Magnis ir moteris

 

Šiuolaikinė moteris pelnytai laiko magnį svarbiausiu „moterišku“ mineralu. Jis pasirūpina normalia nėštumo eiga, o taip pat sugeba palengvinti priešmenstruacinio sindromo kančias. Veikdamas raminančiai, magnis mažina prislėgtumą, verksmingumą, padidėjusį jautrumą, nervingumą, padeda sumažinti arba visai numalšinti skausmą pilvo apačioje, sunkumo ir įtampos jausmą krūtinėje.

 

Menopauzės metu magnio dėka ne taip ryškiai jaučiami nemalonūs simptomai, tokie kaip, nuovargis, prakaitavimas, arterinio kraujo spaudimo svyravimai. Moterys sirgdamos hipertonine liga dažniau nei vyrai kenčia nuo priklausomybės druskai. Nuo sūraus maisto moterims greičiau pakyla kraujospūdis ir natrio lygis, organizme labiau jaučiamas magnio, kalio trūkumas. Todėl moterų organizmas, gaudamas reikiamą kiekį magnio, reaguoja greičiau ir kraujo spaudimas taip pat greičiau normalizuojasi.

 

Kokia magnio norma?

 

Magnio paros norma yra 300 – 800 mg. Kadangi pats organizmas šio mikroelemento negamina, visą dozę turime gauti su maistu. Bet dažniausiai negauname, nes mūsų racione labai mažai produktų, turinčių daug magnio – nerafinuotų skaidulų, šviežių vaisių, daržovių. Situaciją labai blogina ir greitas maistas, kurio pagrindą sudaro rafinuotas maistas ir konservantai, didelis kiekis cukraus ir druskos. Nepakankamai magnio gaunama badaujant, metant svorį.

Perdozuoti magnio galima tik intraveninėmis injekcijomis, vartojant geriamųjų magnio preparatų, tokio pavojaus nėra.

 

Magnio dieta. Rekomendacijos

 

Valgykite kuo daugiau šviežių daržovių ir vaisių. Vietoje valgomosios druskos naudokite jūros arba mineralų druską. Dažniau gaminkite patiekalus iš rudųjų ryžių (baltuose šlifuotuose ryžiuose yra tik magnio pėdsakai), grikių, pirkite duoną su sėlenomis. Nesižavėkite minkštu (šarminiu) vandeniu. Kietas (rūgštus) vanduo – priešingai, geras magnio šaltinis. Be to, maiste turi būti medžiagų, padedančių magnį įsisavinti. Tai vitaminai B6 (bananai, užkeptos bulvės, rudieji ryžiai, grikių kruopos) ir vitaminas B13 (oroto rūgštis), kurio yra ožkos piene.

Produktai, kuriuose yra magnio: 100 g kviečių grūdų yra 308 mg, 100 g riešutų – 270 mg, 100 g pupų (baltųjų) – 130 mg, 100 g saulėgrąžų – 420 mg, 100 g špinatų – 58 mg.

Taip pat nemažai magnio turi brokoliai, kiauliena, jautiena, lašiša, upėtakis.

 

Magnio trūkumo požymiai

 

Net ir sveikai maitinantis organizmas gali jausti magnio trūkumą, pavyzdžiui, nėštumo metu, fiziškai pervargus, patiriant pastovius stresus. Magnio poreikis padidėja ligos atveju, po operacijų, vartojant sūrų maistą, alkoholį. Apie magnio deficitą organizme byloja tokie požymiai: greitas nuovargis, depresija, neramus miegas; susilpnėjęs dėmesingumas; raumenų spazmai; šaltkrėtis.

sveikas.lt

www.sveikas.lt - Patikima informacija apie sveikatą ir mediciną