Kad ir kokie jaukūs ir mieli būtų jūsų namai, čia tyk daugybė pavojų. Netikėtumų slypi pačiose įvairiausiose vietose. Pavyzdžiui, pavojų sveikatai gali kelti indų ploviklis, sienų dažai, kilimai...Kaip apsisaugoti nuo neigiamo aplinkos poveikio?
Dulkės
Nors dulkės laikomos vienu „nerimčiausių“ namuose tykančių pavojų, tačiau vis daugiau žmonių yra joms alergiški. Namuose jų itin dayg prisikaupia minkštuose balduose, kilimuose, ant užuolaidų, pliušiniuose vaikų žaisluose. Dulkės sukelia akių dirglumą, slogą, kvėpavimo takų infekcijas ir bronchitą. Manoma, kad dulkėtose patalpose nuolat būnantys žmonės linkę dažniau susirgti plaučių vėžiu. Kovoti su dulkėmis reikia nuolat: vėdinti kambarius ir drėgnu skuduru valyti visus paviršius.
Asbestas
Svarbiausi šios medžiagos šaltiniai – izoliacinės, priešgaisrinnės ir statybinės medžiagos. Viena vertus, tai gera ir naudinga medžiaga( stipri, pigi, puikus šilumos izoliatorius), kita vertus, absesti dulkės kenksmingos žmonių sveikatai. Apsinuodijimas šia medžiaga iškart nepastebimas, o ilgalaikis buvimas aplinkoje, kur yra asbesto, gali sukelti plaučių, skrandžio ir žarnyno ligas. Dirbant su asbestu apsisaugoti padės instrukcijų laikymasis, o kadangi asbesto daug ir aplinkoje, patariama, nuolat vėdinti patalpas.
Formaldehidas
Šios dujos laikomos kancerogenine, t.y. vėžį sukeliančia medžiaga. Jos naudojamos baldų, gumos, plastiko, medžio drožlių plokščių gamybai, formaldehido esti apdailos medžiagose (tapetuose, dažuose, lakuose), kosmetikos priemonėse, dezinfekcinėse medžiagose. Formaldehido išsiskyrimą labiausiai lemia temperatūra. Kuo patalpoje šilčiau ir kuo mažiau ji vėdinama, tuo didesnė šių dujų koncentracija. Ypač jautriems žmonėms formaldehidas gali sukelti akių ir nosies gleivinės sudirgimą, viršutinių kvėpavimo takų sutrikimų, odos alergiją. Todėl pasidarius remontą kurį laiką patariama gerai vėdinti kambarius, o jei yra galimybė, pagyventi kur nors kitur, kol išgaruos stiprus nemalonus kvapas. Kita išeitis – rinktis ekologiškas priemones. Sienas dažyti ekologiškais dažais, grindų nelakuoti, o jas įtrinti natūralia alyva.
Biologiniai teršalai
Aplinkoje esančios žmogaus sveikatai kenksmingos medžiagos dažniausiai yra nepastebimos ir neužuodžiamos. Tačiau jos gali sukelti galvos svaigimą ir skausmą, alergines reakcijas, nuolatinį kosulį. Dėl to kartais kalti biologiniai teršalai: pelėsis, dulkių erkutės, įvairūs mikroorganizmai, mėgstantys drėgnus paviršius (vonios sienas, lubas, baldus, kilimus). Šiltose ir drėgnose vietose aktyviai dauginasi skirtingi mikroorganizmai, sukeliantys kvėpavimo takų ligas. Švara ir tvarka, nuolatinis patalpų vėdinimas padės išvengti šių negalavimų.
Į viršų