Interjero kūrimas prasideda ne nuo sienų dažymo, baldų statymo ar šviestuvų parinkimo. Teisingai dirbantis interjero dizaineris nėra diktatorius, siekiantis realizuoti savo kūrybines ambicijas už jūsų pinigus. Pagaliau interjero kūrimą geriausiai patikėti... interjero dizaineriams, juk nieko nuostabaus, kad namus stato statybininkai... Šiame straipsnyje pateiksime keletą dizainerio patarimų, kurie, tikimės, padės jums įsirengiant jaukų ir ergonomišką būstą.
Rinktis buto važiuokite su interjero dizaineriu. Jei butą dar tik planuojate pirkti ir turite nusižiūrėję kelis variantus, patarimo galima pasiteirauti ne tik giminaičių ar draugų, bet ir interjero dizainerio. Jis pamatys ir turės galimybę įvertinti jūsų būsimą pirkinį – būstą, kuriame rengiatės gyventi. Dar tada, kai tai tėra plikos sienos, ar dar blogiau – tik pamatai ar projektas, dizaineris bus įtrauktas į kūrybos procesą, galbūt jau regės vaizduotėje, kaip ir kas turėtų būti, atrodyti ateityje.
Jei būstą jau įsigijote, dizaineriui pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokioje realizavimo stadijoje jis yra ir kokių paslaugų gali prireikti. Net jeigu namas jau pastatytas, o butas suprojektuotas, nebijokite pasitarti su specialistu. Tai visada išeina į naudą.
Rimtas interjero dizaineris telefonu nepasakys, kiek kainuos jo paslaugos. Jei būste – tik betono sienos, ir jūs norite jį įsirengti, susitikimas su dizaineriu būtinas. Jo metu išsiaiškinami kliento poreikiai, jo gyvenimo būdas, kaip jis įsivaizduoja bendrą savo buto erdvę, kokio stiliaus interjero pageidauja ir t.t. Nuo to priklausys darbų apimtys ir paslaugų kaina. Šiame etape atliekamas pradinis funkcinis gyvenamosios (ar komercinės) erdvės zonavimas, objekto matavimai, nes net tiksliausi brėžiniai kartais turi neatitikimų, kurie gali būti labai svarbūs tolimesniuose interjero kūrimo etapuose.
Būsto zonavimas – bene reikšmingiausia projekto dalis. Dizaineris paruošia kelis projektinių pasiūlymų (eskizų) variantus, kuriuose numatytas funkcinis erdvės suskirstymas, galutinis zonavimas, atitinkantis jūsų poreikius ir vizijas.
Populiariausių butų dydžiai svyruoja nuo 30 iki 70 m2, tad kiekvienas centimetras yra svarbus. Kita vertus, ir dideliuose namuose prarasti erdvę dėl zonavimo klaidų – apmaudu. Pasitaiko atvejų, kai ir standartiniuose projektuose ne visada laikomasi elementarių zonavimo reikalavimų, o ką jau kalbėti apie optimalų sprendimą.
Sutikite, kad, pavyzdžiui, tada, kai erdvė zonuojama blogai, atrodo, kad daiktų anksčiau turėjote mažiau, nors persikėlėte į erdvesnį būstą. Tam, kad turėtumėte vietos šokiams ir po kojomis nesimėtytų daiktai „be vietos“, kad namuose būtų tvarkinga ir erdvu, planuoti būtina.
Interjero planavimo pasiūlymai – kompleksiniai. Dizaineris paruošia pilną detalių planų komplektą. Jame turėtų būti: statybinis-architektūrinis planas, grindų planas, lubų planas, elektros planas, apšvietimo ir šviestuvų, santechnikos, baldų išdėstymo planai. Taip pat ir preliminarus būsto spalvinis sprendimas.
Tad jei jums reikia tik apšvietimo ir šviestuvų išdėstymo plano, nenustebkite, jei dizaineris pirmiausia pasidomės, kur stovės jūsų baldai. Patikimo, profesionalaus patarėjo „akis“ labai reikalinga, nes, patikėkit, tikrai lengva padaryti klaidų, kurias pastebėsite tik tada, kai darbas jau atliktas. Pvz., kai bus įstatytos durys, pamatysite, kad turite jas apeiti tam, kad įjungtumėte kambaryje šviesą, arba į tą patį lizdą bus sujungti keli elektros prietaisai. Kai kurios klaidos sukels nepatogumą, kai kurios tiesiog gali būti pavojingos... Jau nekalbame apie tai, kad darbus reikės perdaryti, taigi išsvajotąsias įkurtuves teks atidėti...
Kam reikalingas detalių planų komplektas?
Išsamus atskirų dalių planavimas turi nemažai pliusų. Visuomet galėsite patikrinti, ar statybininkai laikosi atstumų, aukščio reikalavimų, nurodytų detaliame plane. Interjero dizaineriai susiduria su atvejais, kai statybininkai gerokai nesilaiko planuose numatytų skaičiavimų. Galbūt šie planai atrodo labai painūs, tačiau profesionalūs dizaineriai niekada šių planų nepateiks, kol jums nebus viskas aišku. Statybininkams profesionalams – tai tikras išganymas.
Kai žinote, kiek šviestuvų stovės viename ar kitame kambaryje, kiek ir kokios santechninės įrangos bus vonios kambaryje ir kt., galima pradėti planuoti išlaidas dar neišleidus nė vieno cento. Juk plėšyti projektinius brėžinius pigiau ir paprasčiau nei gręžti skyles jau sumūrytose sienose ar griauti ne vietoje pastatytas pertvaras. Būstas įrenginėjamas 5-10 metų, tad tokiam laikotarpiui apsidrausti verta.