Servetėles reikia mokėti ne tik lankstyti. Kur kas svarbiau yra mokėti jas pateikti ir jomis naudotis. Reikėtų nepamiršti, kad oficialiems pietums labiausiai tinka pateikti medžiagines servetėles, neformaliems susitikimams yra tinkamos popierinės.
Medžiaginės servetėlės būna skirtingų dydžių, iš kurių kiekviena yra pritaikyta konkrečiam panaudojimui. Gėrimų servetėlė, dažniausiai pateikiama prie gėrimų ir, kaip ir dauguma medžiaginių, yra kvadrato formos, kurios dydis daugmaž 12x12cm. Pusryčiams skirtos servetėlės yra ~5cm didesnės, o skirtos vakarienei – dar didesnės ir už šias. Remiantis šiais dydžiais ko gero galima išvesti teoriją, kad kuo daugiau maisto, tuo didesnė servetėlė turi būti galimai užtiškusiam kur nereikia maistui nuvalyti.
Medžiagines servetėles galima rinktis įvairių spalvų, tekstūrų, audinių, su pagal užsakymą įspaustais inicialais ir jos netgi gali būti tokios pačios spalvos, kaip ir staltiesė. Tačiau be abejonės aukštos kokybės baltos spalvos lininės ar lino ir medvilnės mišinio servetėlės vis dar yra elegancijos viršūnė.
Šnekant apie oficialius pietus, vestuvės taip pat turėtų būti laikomos formaliu pasisėdėjimu. Tačiau tikrai tik nedaugelis gali sau leisti masei svečių paruošti geros kokybės medžiagines servetėlės. Didelėms iškilmėms, kaip šiuo atveju ir vestuvėms, galima naudoti popierines servetėles, kurių dydis, svoris, tekstūra bei apdaila kiek įmanoma labiau primena medžiagines servetėles.
NAUDOJIMOSI SERVETĖLĖMIS TAISYKLĖS
Nepriklausomai nuo to, ar servetėlė popierinė, ar medžiaginė, formalioje aplinkoje ja turi būti naudojamasi paisant tam tikrų etiketo taisyklių. Tam, kad savo neišauklėtu/šiurkščiu elgesiu neįžeistumėte kitų prie stalo sėdinčių žmonių. Taisyklių galima nepaisyti tik tuo atveju, kai prie pietų stalo jums yra pateikiama plonytė mažytė servetėlė, pakišta po įrankiais. Šiuo atveju nereikėtų jos dėti ant kelių tikintis, kad ji gali apsaugoti nuo dėmių ir kad išsilaikys ant kelių ilgiau nei 20 sekundžių :). Taigi, esminės naudojimosi servetėlėmis taisyklės:
1 TAISYKLĖ: jei jums yra padėta servetėlė, naudokitės ja. Servetėlė jums buvo padėta valgymo metu nusivalyti lūpas, jei aišku yra reikalas, ir apsaugoti jūsų kelius nuo išsiliejusio/nukritusio maisto. Nenaudojama servetėlė „paženklina“ jus kaip apsileidėlį :)
2 TAISYKLĖ: pirmasis išvynioti ir pasidėti servetėlę turi šeimininkas. Tik po to tą patį galite padaryti ir jūs.
3 TAISYKLĖ: jei servetėlė yra didesnė/platesnė už jūsų kelius, sulankstykite ją.
4 TAISYKLĖ: mandagioje visuomenėje judesiai prie stalo turi būti itin riboti, todėl išvyniodami servetėlę stipriai nesimuistykite. Tiesiog ramiai ją išskleisite. Jei prisireiktų pasivalyti lūpas, nenaudokite servetėlės kaip rankšluosčio veidui valyti. Tiesiog švelniai priglauskite servetėlę prie lūpų ar tos vietos, kurią reikia pavalyti.
5 TAISYKLĖ: servetėlę turite išskleisti dar prieš tai, kai bus patiektas maistas. Elgdamiesi priešingai jūs galite sukelti nepatogumų padavėjui, atnešusiam jums maistą – gali tekti atlaisvinti papildomos erdvės ant stalo jūsų lėkštei.
6 TAISYKLĖ: jeigu prisireikė pakilti nuo stalo pietų metu, servetėlę palikite laisvai sulankstytą ant savo kėdės ar kairėje savo lėkštės pusėje. Į kairę savo lėkštės pusę servetėlę padėkite ir tuomet, kai jau baigsite valgyti. Niekada nesugalvokite servetėlės padėti į lėkštę.
7 TAISYKLĖ: servetėlės vieta? Ant jūsų kelių. Jai tikrai ne vieta būti įkištai į jūsų kelnes ar marškinių apykaklę. Tas negalioje, jei esate aplinkoje, kur toks elgesys leidžiamas/toleruojamas. Tuomet galite drąsiai servetėlę dėti ir ne ant kelių. Pavyzdžiui, prie pietų stalo Pietų Italijoje jau seniai įprasta servetėles kišti į marškinių apykales, jei yra patiekiami spagečiai su marinara padažu. Daug marinara padažo :) Tuomet servetėlės yra kišamos į marškinių apykaklę kad nereikėtų rūpintis dėl galimų raudonų padažo dėmių ir būtų galima mėgautis patiekalu. Tokiu atveju ir jūs galite elgtis taip pat. Mėgaukitės!
Į viršų