Kambario jaukumas priklauso ne tik nuo baldų ar sienų spalvos, bet ir nuo apšvietimo. Lemputę galima nusipirkti ir už vieną, ir už penkiasdešimt litų. Kuo jos skiriasi?
Buityje naudojamas keturių rūšių elektros lemputės: kaitrinės, halogeninės ir liuminescencinės – dienos šviesos bei kompaktinės.
Kaitrinės lemputės
Visų jų konstrukcija vienoda, tačiau vienos pripildytos inertinių dujų, pavyzdžiui, kriptono, kitos yra vakuuminės. Kaitrinėje lemputėje yra volframo siūlas. Įkaitintas iki 3000°C, jis pradeda švytėti. Šios lemputės – vienos populiariausių, naudojamos kuriant pagrindinį, ir papildomą patalpos apšvietimą. Jos būna dvejopos: matinės pieno spalvos ir skaidrios. Skaidrias būtina pridengti, nes ryški šviesa kenkia akims. Matinės neakina, nes per stiklą nematyti švytinčio volframo siūlo.
Halogeninės lemputės
Veikia analogiškai kaitrinėms, tačiau į vidų prileista ne tik inertinių dujų, bet ir halogenų (fluoro, jodo, bromo) garų arba junginių. Dėl to stiklinė lemputės kolba išlieką švari, nepajuoduoja. Šių lempučių galima išsirinkti kelių formų, dydžių, spalvų. Vienos gaminamos su cokoliu, todėl galima įsukti į lizdą, kitoms, mažesnės įtampos (6, 12, 24 V) lempoms reikia specialaus transformatoriaus. Cokolis – detalė, prie kurios tvirtinama stiklinė lemputės kolba ir kuri įsukama į lizdą. Žymimas raidėmis „E“ arba „G“. Dažniausiai naudojami šių dydžių cokoliai: E 27 (lempučių galia – 25 – 200 W), E 14 (galia – 25 – 100 W), E 40 (galia – 200 – 750 W).
Kompaktinės lemputės
Patogios dėl to, kad sunaudoja nedaug elektros energijos. Gali būti burbulo, sulankstyto vamzdelio, vairo ir kitokių formų. Jos sunaudoja penkis kartus mažiau energijos, nei kaitrinės. Dega 6 – 15 tūkst. val. Galima įsigyti kelių formų ir dydžių.
Dienos šviesos lemputės
Dažniausiai naudojamos mokyklose, parduotuvėse, virtuvėse ir t.t. Skirstomos pagal galią, dydį, skleidžia ir šiltą ir šaltą šviesą. Jos naudoja mažai elektros energijos, dega maždaug dešimt kartų ilgiau nei kaitrinės.
Į viršų